kinininis-kordicepsas-Parapharm

Kininis kordicepsas – Himalajaus kalnų ir dievų dovana

Daugelis valgomųjų ar nuodingų grybų turi sveikatą gerinančių ir priešvėžinių savybių. Vartojant grybus, skystėja kraujas, mažėja cholesterolio kiekis kraujyje, suaktyvėja limfocitai, imuninė sistema gamina daugiau medžiagų, skatinančių organizmo priešinimąsi vėžiniams susirgimams. Organizmui naudingi gali būti net ir parazitiniai grybai. Vieni tokių – kininis kordicepsas, parazituojantis vabzdžiuose ir mintantis jais. Kinijoje kordicepsas vadinamas dievo dovana ir medicinoje naudojamas apie 1,5 tūkstančio metų.

Parazitinis grybas

Kininis kordicepsas (lot. Cordyceps sinensis) – parazitinių grybų rūšis, priskiriama aukšliagrybių (Ascomycetes) šeimos grybams. Paplitęs Himalajų kalnuose, apie 3-5 km aukštyje (Tibete, Nepale, Butane, Kinijos aukštikalnėse, šiaurės Indijoje). Pavadinimas „cordyceps“ yra susijęs su lotyniškais žodžiais, reiškiančiais galvą.

Kordicepsas, kaip ir kiti grybai, natūraliai pats vienas augti negali. Dažniausiai grybai auga ant didesnių augalų ar gyvena su jais simbiozėje. Kordicepso rūšys yra unikalios tuo, kad auga ne ant augalų, o ant vabzdžių. Kininis kordicepsas parazituoja ant Thitarodes genties drugių lervų, taip pat kartais ant skruzdžių ir kitų požeminių vabzdžių. Grybo spora patenka ant vabzdžio ar lervos kūno, padengia jį grybiena ir minta gyvūno syvais bei paveikia jo smegenis, priversdamas iškilti į žemės paviršių. Tada vabzdys žūsta ir yra mumifikuojamas. Nuo jo užpakalinės dalies grybas išaugina 5-15 cm ilgio vaisiakūnį, kuris išbarsto sporas.

Pats grybas yra tamsiai rudas arba juodas, o vikšro kūnas su jį peraugusia grybiena yra geltonos arba rusvos spalvos. Vidutinis kordicepso svoris yra maždaug 300–500 mg. Įprastai kordicepso derlius yra renkamas balandžio – rugpjūčio mėnesiais.

KIninis-kordycepsas-Parapharm
Tai – vienas brangiausių pasaulio grybų.

Pasaulyje randama apie 700 kordicepso rūšių (daugiausiai – Kinijoje), didžioji dalis iš jų yra parazitinės ir auga ant vabzdžių. Tačiau tik kelios šio grybo rūšys pasižymi sveikatinančiomis savybėmis, o vertingiausia rūšis yra būtent kininis kordicepsas dėl savo teigiamos įtakos imuninei sistemai. Taip pat tai itin brangūs grybai: 1 g kininio kordicepso kainuoja brangiau nei tiek pat aukso.

Šiandien maisto papildams gaminti naudojami ne ant vabzdžių, o augaliniame substrate auginami kininiai kordicepsai, tokiu būdu išauginant didesnį vaisiakūnį. Natūralioje aplinkoje augantys kordicepsai sparčiai nyksta.

Kininis kordicepsas – dievų ir ilgaamžiškumo simbolis

Kininio kordicepso gydomosios savybės buvo pastebėtos Himalajų piemenų prieš daugiau nei 1,5 tūkstančio metų. Netrukus šį grybą ėmė vartoti imperatoriai kaip stebuklingų galių sveikatai turintį preparatą. Jį imta vadinti „augalų imperatoriumi“, „dievų dovana“ bei „ilgaamžiškumo grybu“. Nors liaudies medicinoje naudojama daug įvairių parazitinių grybų, šis – vienas labiausiai vertinamų natūralių vaistinių preparatų kinų, tibetiečių ir nepaliečių medicinoje.

Tradiciškai rytuose jis buvo vertinamas dėl teigiamo poveikio širdžiai, plaučiams, imuninei sistemai, miego kokybei, tonizuojamojo poveikio, taip pat kaip energijos suteikiantis ir jaunystę išsaugoti padedantis grybas. Naudotas ir kaip afrodiziakas.

XVIII amžiuje kordicepsas atkeliavo į vakarus. Nors iš pradžių jis buvo vartojamas kaip liaudies medicinos priemonė, vėliau mokslininkai susidomėjo šiuo augalu – dabar gausu tyrimų apie jo sandarą ir teigiamą poveikį sveikatai.

Kininis-kordycepsas-Parapharm
Derliaus rinkimas Butane.

Šio grybo sudėtyje randami baltymai, peptidai, nukleotidai, nepakeičiamosios aminorūgštys, sacharidai ir cukraus derivatai, riebiosios ir organinės rūgštys, vitaminai, tokie kaip B1, B2, B12, E ir K. Jame aptinkamas ir manitolis (žinomas kaip mažo kaloringumo saldiklis), ergosterolis (vitamino D2 provitaminas), kordicepinas (į adenoziną, natūralų nukleotidą, kuris dalyvauja biocheminiuose vyksmuose, įskaitant RNR/DNR sintezę, panaši medžiaga).

Ir kenkia, ir saugo

Manoma, jog kordicepsas yra universalus preparatas, turintis teigiamą poveikį praktiškai visų ligų prevencijai ir gydymui. Mokslininkai jame randa įvairių vitaminų, aminorūgščių ir kitų vertingų medžiagų, būdingų tik šiam grybui.

Be to, kordicepsas pasižymi antialerginiu, priešuždegiminiu, antivirusiniu poveikiu, veikia kaip natūralus antibiotikas. Jis itin naudingas patiriantiems kraujagyslių ar kepenų veiklos sutrikimų. Normalizuoja inkstų funkcijas, reguliuoja medžiagų apykaitą, gali padėti palaikyti energingumą, atsparumą kvėpavimo takų ligoms ir panašiai. Manoma, kad kordicepsas gali stimuliuoti ląsteles, o tuo pačiu ir imunitetą. Taip pat pastebėtas grybo ekstrakto aktyvumas prieš vėžines ląsteles.

Manoma, kad kordicepso universalumas ir gebėjimas aktyvinti imunitetą atsiranda dėl jame esančio polisacharidų komplekso, o antivėžines savybes suteikia jame esantys antioksidantai, fermentai, aminorūgštys ir kitos naudingos medžiagos. Taip pat grybo ląstelėse esančios unikalios sudėties medžiagos yra sistemiškai veikiantys produktai – turi įtakos žmogaus organizmo sistemų veiklai.

Mokslinių tyrimų metu laboratorijoje iš kininio kordicepso išskirtas polisacharidinis ekstraktas veikė tiek priešuždegimiškai, tiek antifibrotiškai – organizme buvo stabdoma jungiamojo audinio gamyba (kai jungiamasis audinys „pakeičia“ normalią kitų sveikų audinių, pavyzdžiui, inkstų arba kepenų, vietą – sutrinka to organo funkcija).

(Plačiau apie grybų polisacharidus, jų unikalumą ir poveikį mūsų imuninei sistemai skaitykite čia.)

Toks platus ir sisteminis poveikis mūsų organizmui gali būti dėl išskirtinio kininio kordicepso „gyvenimo būdo“. Parazituojantis grybas silpnina parazituojamą organizmą, naudojasi jo gyvybės energija, taip silpnina jo imunitetą, atsparumą ligoms, kitiems parazitams ir galimybes išgyventi. Tačiau grybui reikia, kad vabzdys išgyventų tam tikrą laiko tarpą, taip pat, kad jo neužpultų kiti grybeliai ar parazitai, todėl jis „išmoko“ valdyti įvairias gyvūno organizmo sistemas, aktyvinti imuninę sistemą, išskirti vabzdžiui naudingas bei stiprinančias medžiagas ir t.t. Tai ypač reikšminga atšiauriomis ir kraštutinėmis gyvenimo sąlygomis, kur energijos vartojimo efektyvumas yra labai svarbus, pavyzdžiui, Tibeto plynaukštės viršuje 3 km aukštyje, kur auga tradiciškai vertingiausiomis laikomos tokių grybų rūšys.

Poveikis plačiau

Kininis kordicepsas pasižymi plačiu biologiniu poveikiu kepenų, inkstų, širdies ir kraujagyslių organų sistemoms.
Poveikis kepenims apibūdinamas kaip energijos perdirbimo stimuliavimas bei Kupferio ląstelių (makrofagų) funkcijos gerinimas. Šios ląstelės priskiriamos imuninei sistemai, nes gali „praryti“ svetimas medžiagas – antigenus ir sintetinti kovai su infekcija svarbius antikūnius. Taip pat manoma, kad kordicepsas veikia kaip hepatoprotektorius (apsaugo kepenis), pagerina sergančių hepatitu ar kepenų ciroze kepenų funkciją, gali slopinti kepenų fibrozę ir padėti atkurti kepenų funkciją.

Širdies ir kraujagyslių sistemai svarbi savybė – trombocitų agregaciją (sulipimą) slopinantis veikimo mechanizmas. Taip pat pastebėtas naujų kraujo ląstelių gamybos skatinimo efektas.

Kordicepso nauda akcentuojama ir gydant lėtines inkstų ligas – ypač dėl jo antioksidacinio poveikio. Pastebėta, kad esant nedideliam inkstų nepakankamumui, vartojant kordicepsą sumažėja kreatinino lygis serume. Taip pat pastebėtas teigiamas poveikis inkstams, sumažėja jų pažeidimas, nekrozės (ląstelių žuvimo) lygis. Įvardijama ir jo nauda po inkstų transplantacijos – vartojant kartu su kitais įprastais transplantui palaikyti vaistais, pastebėtas ryšys tarp kordicepso vartojimo ir pagerėjusios persodinto inksto funkcijos, taip pat šiek tiek sumažėja ūmių persodinto organo atmetimo reakcijų. Pagerėja ir kepenų funkcija, rečiau stebėtos anemijos ir leukopenijos – kitaip sakant kraujo ląstelių – eritrocitų ir leukocitų sumažėjimas. Pacientai kiek rečiau serga įvairiomis infekcijomis.

Unikalieji polisacharidai

Manoma, kad kordicepsas galėtų būti „atsakingas“ ir už senėjimo procesų audiniuose lėtinimą. Pastebėtas antioksidacinis poveikis, taip pat mažinami lipidų peroksidacijos procesai, kurie tiesiogiai susiję su senėjimu. Todėl Kinijoje jis tradiciškai naudojamas kaip papildas senyvo amžiaus žmonėms ar atsigaunantiems po sunkios ligos.

Taip pat akcentuojama ir įtaka vyrų reprodukcinei sistemai. Atliktuose tyrimuose su gyvūnais sakoma, kad kordicepinas (kordicepso sudedamoji dalis) stimuliuoja steroidinių – vyriškų hormonų gamybą sėklidžių (Leidigo) ląstelėse. Taip pat didina testosterono – vyriško hormono kiekį kraujo plazmoje, turi teigiamos įtakos spermos kiekiui ir kokybei.

Grybas naudojamas ir nevaisingumui gydyti, dirbtinio apvaisinimo sėkmei padidinti. Manoma, kad tai yra iš dalies dėl jo sugebėjimo stimuliuoti estrogeno gamybą.

Tyrimų su gyvūnais metu taip pat nustatyta, kad kordicepsas reikšmingai mažina cukraus kiekį kraujyje bei gerina gliukozės metabolizmą, paskatina insulino išsiskyrimą bei padidina ląstelių jautrumą insulinui ir gali turėti teigiamą efektą pacientams, sergantiems diabetu.

Dėl grybe esančių imunitetą moduliuojančių polisacharidų ir nukleozidų darinių kombinacijos daugelis praktikų mano, kad kordicepsas yra vienas iš naudingiausių grybų, padedantis pagerinti vėžio gydymo rezultatus, o kordicepinas sukelia apoptozę (vėžinių ląstelių mirtį) daugelio vėžinių ląstelių linijų, įskaitant: burnos, kolorektalinį, šlapimo pūslės vėžį, leukemiją, melanomą, daugybinę mielomą, krūties ir prostatos vėžį. Dėl didelio kordicepino kiekio, esant nuo hormonų priklausančiam vėžiui (prostatos ir krūties), kordicepso grybus reikėtų vartoti ypač atsargiai dėl padidėjusio estrogenų ir testosterono kiekio.

Kordicepso vartojimas

Kordicepsas, kaip maisto papildas, yra vartojamas įvairiais pavidalais: tabletėmis, milteliais, ypač dažnai naudojamas skystas ekstraktas. Kininis kordicepsas įeina į įvairių sveikatinimui skirtų maisto papildų sudėtį.

Vartojimo forma gali turėti įtakos grybo daromam poveikiui, tad visada rekomenduojama prieš vartojant pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Taip pat galimos reakcijos su antikoaguliantais ir monoamino oksidazės inhibitoriais, imunosupresiniais vaistais, kortikosteroidais.

Įprastai kordicepsas yra skirtas suaugusiems, nes vaikams gali sukelti šalutinių poveikių. Jis nerekomenduojamas nėščioms ir žindančioms moterimis.

Kadangi kordicepsas kiek skystina kraują – neturėtų vartoti žmonės, turintys krešumo sutrikimų. Taip pat rekomenduojama nutraukti kordicepso vartojimą 2 savaites prieš chirurgines intervencijas, operacijas (dėl padidėjusios kraujavimo rizikos). Manoma, kad kordicepsas aktyvina imunitetą, todėl atsargiai reiktų vartoti pacientams, sergantiems autoimuninėmis ligomis.

Krepšelis
Krepšelis tučiasTęskite apsipirkimą