58-osios vaistinės kolektyvas.

Homeopatija Lietuvoje

Sukurta XVIII a Vokietijoje dr. Samuelio Hahnemano, homeopatija buvo plačiai praktikuojama Europoje ir po S. Hahnemano mirties plėtojama jo mokinių. Lietuvą homeopatijos idėjos pasiekė XIX amžiuje. Lietuvoje homeopatija pirmuosius žingsnius žengė Vilniuje, vėliau lietuviška homeopatija savo tradicijas formavo Kaune. 

Homeopatinės vaistinės

Amžiaus pradžioje homeopatinį gydymą savo darbuose jau mini ir veikimo principus aptarinėja Vilniaus universiteto medikai. 1864 m. Vilniuje atidaryta pirmoji homeopatinė vaistinė. Remiantis tuometiniais įstatymais, homeopatiniu gydymu galėdavo užsiimti tik turintys gydytojo diplomą, o tokias vaistines atidaryti buvo leidžiama tik vaistininkams ir provizoriams. Priemonės, naudojamos homeopatijoje, privalėjo būti įtrauktos į homeopatijos farmakopėją ir parduodamos tik homeopatijos vaistinėse ir tik su gydytojo receptu. 

Lietuvos miestuose homeopatija gana greitai populiarėjo. Ją praktikavo savo srities profesionalai –  gydytojai mokėsi iš Europos homeopatų ir patys prisidėjo prie homeopatijos tradicijos kūrimo ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje tiek savo įžvalgomis, tiek tyrimais ir straipsniais.  Vis daugiau vaistinių kūrėsi homeopatijos skyriai. Tai rodo, kad šalyje buvo nemažai gydytojų, turinčių teisę gydyti homeopatiniais vaistais. Įkuriama Vilniaus homeopatijos pasekėjų draugija, kuri steigė homeopatines ambulatorinio tipo gydyklas, stacionarus, teikė medicininę pagalbą ir gydymą neturtingiems.

1907 m pagaliau pasirodo ir pirmoji lietuviška knyga apie homeopatinį gydymą – G.Pulmano „Homeopatiškasis ligonių draugas“. 

Kauno Vaistažolių vaistinė – lietuviškos homeopatijos lopšys

Senoji Kauno „Vaistažolių vaistinė“.

Sovietmečiu homeopatija Lietuvoje buvo nustumta į „pilkąją zoną“ – nebuvo reglamentuota įstatymais. Kaip ir daugelis alternatyvios medicinos, ji buvo praktikuojama, tačiau nebuvo dėstoma universitetuose. 

 XX amžiuje lietuviškos homeopatijos tradicijos persikelia į Kauną, kuriame iki pat amžiaus pabaigos veikė vienintelis Lietuvoje Homeopatijos vaistinės skyrius 58-ojoje vaistinėje, kuri vėliau buvo pavadinta Lietuvos Kauno „Vaistažolių vaistine“. Greičiausiai todėl šiandien homeopatiją daug kas tapatina su gydymu vaistiniais augalais. 

J. Matulaičio ir A. Ivašauskienės indėlis į homeopatiją

58-ajai vaistinei vadovavo profesorius provizorius Juozas Matulaitis (1869 m. – 1964 m.), kuris vadinamas homeopatijos pradininku Kaune ir lietuviškosios homeopatijos tėvu.  Joje savo karjerą pradėjo ir jo mokinė Anelė Ivašauskienė, kuriai J. Matulaitis perdavė savo užrašus ir patirtį. Vėliau, A. Ivašauskienė įkūrė savo homeopatijos vaistinę „Parapharm“, kuri tapo natūralia lietuviškos homeopatijos raidos tęsėja, o žinios ir toliau perduodamos iš mokytojo mokiniui. Šiandien vaistinėje dirba ir jaunąją kartą moko Anelės Ivašauskienės mokinė ir jos žinių perėmėja farmakotechnikė Janina.

58-osios vaistinės kolektyvas. Centre – provizorius J.Matulaitis.

Daugiau apie lietuviškos homeopatijos tradicijos kūrėjus ir puoselėtojus Juozą Matulaitį bei Anelę Ivašauskienę skaitykite čia. 

Kaune ir šiandien veikia seniausia Lietuvoje homeopatijos vaistinė, o iš viso mieste šiuo metu yra 3 homeopatijos vaistinės. 

Homeopatija dėstoma universitete farmacininkams ir medikams

Atkūrus nepriklausomybę, šalyje vėl atgyja homeopatijos tradicijos, išleidžiamas farmakopėjinis straipsnis, reglamentuojantis homeopatinių vaistų gamybą bei išdavimą, pradedami organizuoti kursai, atsiranda gydytojo homeopato specialybė. 

Kauno medicinos universitete pradedami skaityti homeopatijos kursai vaistininkams, vėliau ir gydytojams. Nuo 2006-ųjų Medicinos akademijos Vidaus ligų katedroje skaitomas 240 valandų kursas, skirtas gydytojų homeopatų specializacijai gauti. Jos kuratorius yra doc. Alvydas Unikauskas.  

Homeopatiją, kaip ir kai kurias kitas alternatyvios medicinos sritis, palaiko ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Ji teigia, kad XXI amžiuje visų Europos šalių tikslas – sveikata visiems. Ir jam pasiekti reikalinga kompleksinė medicina, kurioje jėgas suvienytų homeopatija, fitoterapija ir modernioji medicina.  Europos farmakopėjoje homeopatiniai preparatai yra visateisiai ir pripažinti vaistai. 

Krepšelis
Krepšelis tučiasTęskite apsipirkimą